Hladinoměr jako takový je ve většině svých variant poměrně dost jednoduché zařízení. Dokáže nám ale nabídnout něco, co by pro nás jinak mohla být potíž. S jeho pomocí můžeme nahlédnout i do nepřístupných nádrží.
Přitom v mnohých druzích nádrží mohou být změny hladiny jedním z největších problémů a taky nejdůležitějších věcí ke sledování. V rámci dnešního článku se tak podíváme hlavně na to, jaké druhy hladinoměrů přitom můžeme v praxi jednoduše používat.
Klasický, ale stále skvělý hydrostatický hladinoměr
V sekci hladinoměrů není problém najít opravdu důmyslné mechanismy, které umožňují přesné měření i v těch nejhorších podmínkách. Mezi nimi ale můžeme najít i takovou kategorii hladinoměrů, která naopak dokáže oslovit svojí jednoduchostí, ale přesto dostatečnou funkčností.
Bavíme se o kategorii, kterou jsou hydrostatické hladinoměry. Tento typ hladinoměrů je extrémně oblíbený hlavně z toho důvodu, že se jedná o velice odolnou konstrukci s jednoduchou funkcí. Na samotnou instalaci, sledování průběhu i pochopení měření, jsou tak podobné hladinoměry tou nejlepší možnou volbou. V jejich prospěch navíc hovoří i dost příjemná cena.
Správný adept do tvrdých podmínek
Jenže v některých podmínkách by hydrostatické hladinoměry nedokázaly vydržet, a dokonce ani měřit správně. Pro takové případy tak máme mnohem odolnější mechanické hladinoměry. Důvodem jejich odolnosti je především to, že mají silnější konstrukci a odlišný styl měření. Hodí se tak i do nádrží s možností přenosu, kde není až takovou vzácností kontakt se stěnou nádrže.
Ideální hladinoměry do různých kapalin
Především v dobře uzavřených nádržích se pak upřednostňuje uchovávání velice nebezpečných nebo těkavých látek, popřípadě i olejů a dalších podobných sloučenin. Mezi těmito látkami přitom stejně musíme znát jejich správnou hladinu. O to se mohou postarat pneumatické hladinoměry, které jsou vhodné rovnou z dvojice důvodů. Zaprvé dokáží měřit velice přesně i kapaliny s rozdílnou hustotou, než má samotná voda, a mimo toho jsou ideální právě do uzavřených nádrží.