Elektro svorky jsou s námi na každém kroku. Jak ale fungují různé typy a k čemu je ideálně využít?
Elektro svorky jsou jednou z důmyslných možností, jak můžeme pracovat s klasickou elektrickou sítí. Pro většinu předchozích řešení totiž sice byl důvod, ale problémem byla jejich spolehlivost, a především v průběhu času výdrž.
Nutnost spolehlivosti nejen elektronických, ale také různých rozvodů automatizace, ale dala vzniknout právě samotným elektro svorkám. Dneska jich už známe ohromné množství a velice rádi se s vámi podělíme o ty vůbec nejpoužívanější typy.
Na publicitě nabývají bezšroubové varianty
U většiny svorek je jednoduchý mechanismus, kde stačí vodit vložit na správné místo a následně jej přitáhnout šroubem. Šroub vodič nejen že pevně uchytí, ale především jej ideálně přitiskne na styčnou plochu, která se stará o přenos elektrické energie. Jedná se vlastně o jednoduchý princip.
V některých případech ale nebylo užití šroubů kvůli náročnosti instalace, nebo přístupu ideální. Vznikly tak bezšroubové svorky. V nich je většinou princip pomocí zacvaknutí speciálního mechanismu, jímž dojde ke stejnému uchycení. A moderní svorky už jsou stejně spolehlivé jako samotné šrouby.
Klasické propojovací svorky
Úplně nejčastěji se určitě budeme potkávat s propojovacími svorkami. Klasické a oblíbené propojovací svorky mají hlavně tu výhodu, že jsou extrémně jednoduché na instalaci. Mají zkrátka dva vývody, je na vás, který zvolíte jako vstup a který jako výstup, vložíte vodiče, utáhnete, a dílo je na světě. Přitom mohou být prodávány samostatně i v řadě, čímž potom mohou ulehčit například rozdělení vodičů k sobě patřícím.
Velice sofistikované patrové svorky
Do nynějška jsme se ale bavili hlavně o jednoduchých mechanismech a obvodech, kde není co komplikovat. Jenže pak přijde automatizace, nebo obvody přenášející více signálů než klasické dva až tři kabely. V tom případě jsou na místě patrové svorky, které jsou přesně pro tuto konkrétní aktivitu dokonale určeny. Jejich technologie nám jednoduše umožňuje organizovat na rozvodech i velice složité a obtížné sítě, díky čemuž jsou oblíbeny hlavně v průmyslu.