Kutil šikula

Magazín s inspirací pro šikovné kutily

Bydlení Interiér Novinky Ostatní Tipy & rady

Jak odstranit plíseň z podlah a koberců

Plíseň je nepříjemná houba, která ničí povrchy. Vytváří zatuchlý zápach a obecně je to špatné pro vaše zdraví – zvláště pokud máte alergie, astma nebo oslabený imunitní systém. Je proto důležité, abyste se s případnými plísněmi vypořádali doma co nejdříve.

Základem je odstranění plísní, prevence plísní a používání správných produktů. Zde je návod krok za krokem k úspěšnému ošetření plísní na kobercích nebo podlahách – informace o odstraňování plísní ze stěn naleznete v našem článku o odstraňování plísní zde .

Než začnete odstraňovat plíseň z podlahy nebo koberce, vždy nezapomeňte provést všechna nezbytná bezpečnostní opatření a ujistěte se, že je prostor dobře větraný.

Odstranění plísní

Jak odstranit plíseň z koberců v 10 krocích

Plíseň kobercům velmi škodí, protože rozežírá vlákna a je velmi těžké je uvolnit. Pokud byl váš koberec mokrý déle než několik dní – například po povodni – nebo pokud je zasažená plocha větší než 2 metry čtvereční, měli byste se poradit s odborníkem na čištění koberců. Vždy odstraňte příčiny plísní (např. netěsné potrubí nebo rozbité okno), než se pokusíte vypořádat se se skvrnami – jinak se problémy jen opakují.

  • Nasaďte si ochranný oděv, brýle a obličejovou masku – pokus o odstranění plísně rozptýlí spory a ty by mohly poškodit vaše zdraví, pokud je vdechnete.
  • Buďte si vědomi problémů s větráním – ujistěte se, že jsou dveře zavřené, aby se spory plísní nedostaly do zbytku domu, ale nechte okna otevřená, abyste podpořili proudění vzduchu. – Pokud je koberec snímatelný, vyjměte jej ven . Nechte na jasném slunci vyschnout po dobu 48 hodin.

– Pokud je namontováno, zapněte stropní světla. Vytáhněte koberec z podlahy přibližně 50 centimetrů kolem postižené oblasti, odstraňte nasáklé vycpávky nebo podšívku a vysušte koberec pomocí ventilátoru, zvlhčovače nebo funkce foukání na vysavači.

  • Vezměte tuhý kartáč a zameťte zbytky plísní z přední a zadní části koberce. Projděte také oblast, kde se nacházel koberec. Poté všechny oblasti vysajte nebo vyčistěte parou.
  • Naneste na koberec sprej proti plísním. Postupujte podle pokynů na štítku. Můžete také použít některý z alternativních čisticích prostředků uvedených níže. Ujistěte se, že sprej na plísně vsákne ke kořenům vláken a naneste jej na obě strany koberce.
  • Vydrhněte koberec z obou stran a nechte uschnout. Většina sprejů proti plísním by se neměla vyplachovat.
  • Na podlahu, kde byl koberec, naneste roztok proti plísním a nechte zaschnout.
  • Znovu naneste sprej na plísně na všechna místa a nechte znovu zaschnout.
  • Pokračujte v provozu odvlhčovače v místnosti ještě několik dní, abyste se zbavili všech zbytkových spor.
  • Okamžitě umyjte veškeré vybavení použité v roztoku proti plísním, abyste zabránili úniku spór do jiných částí domu.

Jak odstranit plíseň z dřevěných podlah

  • Pomocí škrabky nebo tupého nože odstraňte plíseň z horní části dřeva a vysajte.
  • Místo obruste a aplikujte protiplísňovou úpravu podle pokynů na etiketě. Nechte uschnout na vzduchu, poté přebruste a znovu naneste.
  • Nechte oblast důkladně vyschnout. Poté naneste mořidlo na dřevo, snažte se o co nejlepší shodu barev a utěsněte podle potřeby.

Jaká řešení proti plísním mohu použít?

Mýdlo a voda nikdy nevyřeší problém s plísněmi. Kromě spreje proti plísním zakoupeného v obchodě, který je přizpůsoben speciálně pro postiženou oblast, můžete použít následující produkty:

  • Bělidlo nebo peroxid vodíku

Ačkoli se běžně předpokládá, že bělidlo zabíjí plísně, je skutečně účinné pouze při zastavení růstu plísní na neporézních materiálech, jako jsou dlaždice. Totéž platí pro peroxid vodíku. Obě tyto chemikálie mohou být extrémně korozivní, proto se ujistěte, že jsou kompatibilní s vaší podlahou. Smíchejte roztok 1 dílu bělidla nebo peroxidu vodíku s 8 díly vody. Nechte nasáknout a poté osušte.

  • Ocet a/nebo jedlá soda

Ocet nezabije každý typ plísně, i když zpomalí její vývoj. Jedlá soda má stejný účinek, ale je také velmi účinným odstraňovačem zápachu. Použijte ocet čistý a před opláchnutím ho nechte hodinu namočit, abyste dosáhli plného účinku. Smíchejte pastu z prášku do pečiva a teplou vodu, naneste a nechte nasáknout, poté vykartáčujte nebo vysajte.

  • Olej z čajovníku a/nebo grapefruitových semínek

Oba tyto oleje jsou již dlouho prosazovány pro své protiplísňové a antibakteriální vlastnosti a mnozí zastánci přírodních léčiv věří, že jsou účinné v boji proti plísním. Přidejte 1 lžičku tea-tree oleje nebo 10 kapek oleje z grapefruitových jadérek do šálku vody a přidejte do rozprašovače. Poté naneste přípravek na postižené místo, přebytky setřete hadříkem a nechte uschnout na vzduchu.

Prevence plísní

Plísně v domě – 4 způsoby, jak zabránit plísním

Plíseň miluje teplé, vlhké podmínky a velmi rychle se šíří vzdušnými sporami, takže může být velmi obtížné ji z vašeho domova vymýtit. Často je hlavní příčinou netěsnost nebo nadměrná vlhkost. Abyste zabránili plesnivějícím podlahám a kobercům, měli byste:

  • Udržujte všechny místnosti v domě dobře větrané – v případě potřeby použijte odvlhčovače ke snížení vlhkosti ve vzduchu.
  • Vyhněte se pokládání koberců v koupelně; na podlahy v koupelně použijte dlaždice nebo jiné neporézní materiály.
  • Po každém použití zavěste předložky a ručníky do sucha. Vyperte je v horkém cyklu s octovým mácháním alespoň jednou týdně, abyste je dezinfikovali.
  • Dbejte na to, aby vlhké předměty nebyly nikdy po delší dobu v přímém kontaktu s podlahou – například dna pokojových květináčů.

Tady to máte – s těmito tipy by mělo být řešení vašeho problému s plísní snadné. Pokud potřebujete trochu více informací, můžete se dozvědět více o používání odstraňovačů plísní a plísní ve vaší kuchyni a koupelně.

Klíčové kroky:

  1. Tvrdým kartáčem vymeťte z koberce veškeré zbytky plísní.
  2. Naneste sprej proti plísním.
  3. Vydrhněte koberec z obou stran a nechte uschnout.