Kutil šikula

Magazín s inspirací pro šikovné kutily

Inspirace Novinky Ostatní Tipy & rady

Jak se zbavit kobercových molů

Navzdory své velikosti mohou moli – přesněji řečeno larvy molů – s kobercem či koberečkem udělat krátkou práci. Oprava může být nákladná, pokud je vůbec možné ji opravit. Neléčená nákaza se může rozšířit po vašem domě. Naštěstí máme vše, co potřebujete vědět o tom, jak se zbavit kobercových molů.

Jak se kobercoví moli dostanou do vašeho domu?

Než se začnete zbavovat kobercových molů, musíte vědět několik věcí:

  • Kobercové moli mají silný čich. Zejména je přitahuje vůně kožešiny, hedvábí a vlny.
  • Důvod, proč moli mají rádi přírodní vlákna, jako je vlna a kožešina (ale také vlasy a odumřelá kůže!), je ten, že jejich larvy jedí protein, který se nachází ve všech těch látkách zvaných keratin.
  • Larvy potřebují někde růst, takže můra bude hledat někde zdroj potravy, který má k dispozici vlnu, vlasy, kůži a zbytky potravy. Mají rádi málo frekventované části místnosti, zvláště pokud jsou málokdy vysávány.
  • Pokud máte neustálý problém s můrami, všimněte si, že okřídlení škůdci nemají zájem o umělá vlákna, takže koberec vyrobený z nepřírodních materiálů by mohl být způsob, jak jít.

Známky kobercových molů

Buďte ostražití kolem koberců, koberečků a bytového textilu ve vaší domácnosti. Pamatujte, že moli mají zájem o jakákoli přírodní vlákna, zvláště pokud jsou v tmavém, prašném koutě. Mezi věci, na které si dát pozor, patří:

  • Díry nebo roztřepené okraje na vašem koberci nebo koberci
  • Dospělí moli se shromažďují na vašem koberci nebo koberci
  • Hrušky samotné jsou poměrně malé, aby je bylo možné přímo rozeznat, ale ve vláknech koberce nebo koberce hledejte bílý materiál podobný síti.

Jak se přirozeně zbavit kobercových molů: 6 tipů

Pokud si myslíte, že máte zamoření, postupujte takto, jak se zbavit kobercových molů. Vaší první prioritou je začít pracovat na problému co nejdříve – mohou způsobit vážné škody, pokud se okamžitě nedostanete na vrchol zamoření.

  1. Ztlumte topení. Můry kobercové a jejich larvy mají rády teplé, vlhké prostředí.
  2. Vysávejte pravidelně a opatrně. Chcete odstranit všechna vajíčka, která mohou být ve vašem koberci nebo na něm, a také vyčistit všechny vlasy, kůži nebo zbytky jídla, které larvy potřebují k přežití. Nezapomeňte se dostat za nábytek a pod něj, protože moli si užívají temná a tichá místa.
  3. Kromě vysávání se ujistěte, že máte navrch i čištění koberců. Máme pro vás několik jednoduchých tipů na čištění koberců, které vám pomohou začít.
  4. Vyrobte si domácí repelent proti molům. Sušené bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule, vložte do malého látkového sáčku. Pověste to v oblastech, které jste ošetřovali kvůli kobercovým molům. Vyměňte každých pár měsíců, aby vůně zůstala svěží.
  5. Pokud máte obzvlášť silné zamoření nebo se chcete ujistit, že jste dostali všechny larvy, použijte parní čistič na koberec – teplo se postará o všechny, které zbyly (pokud nechcete kupovat čistič, můžete si najmout jeden). Pokud máte příručku pro péči o čištění koberců, ujistěte se, že je v pořádku používat parní čistič; budete také chtít být opatrní při používání vysokých teplot na starožitných nebo orientálních kobercích.
  6. Pokud vše ostatní selže, může být čas zavolat deratizaci. Budou mít specializované vybavení, které se rychle a snadno zbaví zamoření z vašeho domova.

Přírodní prostředky proti molům

Vždy stojí za to mít po ruce nějaká další řešení – vyzkoušejte kterékoli z nich, aby vám pomohly s problémem s kobercovým molem.

Cedrové dřevo

Můry se budou vyhýbat vůni cedrového dřeva, takže pytel cedrových třísek nebo strategicky umístěný blok dřeva bude působit jako odstrašující prostředek.

Ocet

Larvy molů netrpí kyselou povahou octa. Připravte roztok ze stejných dílů bílého octa a vody a nastříkejte přímo na infikovaná místa. Pro odpuzování molů vytřete tímto roztokem podlahy, pulty a vnitřky zásuvek a skříní. Můžete stříkat přímo na látky, ale buďte opatrní, protože některé látky, jako je hedvábí a semiš, může ocet poškodit (pokud si nejste jistí, udělejte test na nenápadné části materiálu).

Máta

Použijte sáčky se sušenými lístky máty nebo navlhčete vatové kuličky mátovým olejem a rozmístěte je podle potřeby po domě. Vyměňte, když vůně máty začne mizet.

Jak opravit poškození kobercovým molem

Doufejme, že jste zamoření ukončili, ale je možné, že moli nadělali nějaké škody na vašich kobercích nebo kobercích. Vzhledem k tomu, že zamoření moly obvykle není kryto pojištěním domácnosti, je obzvláště důležité mít v rukávu několik triků, jak se vypořádat se škodami, které za sebou zanechají.

  1. Pokud má otvor proti molům průměr 5 mm nebo méně, můžete poškození zamaskovat pomocí tavitelného spojovacího pásu.
  2. U větších děr možná budete chtít použít odpovídající zbytky koberců k nahrazení poškozené oblasti. Kroky k opravě větších poškozených oblastí jsou podobné těm, které sdílíme v našich tipech, jak opravit spálený koberec.
  3. Pomocí nože odstraňte poškozenou část koberce a dávejte pozor, abyste nepořezali vycpávku pod ním.
  4. Odřezek koberce odřízněte na požadovanou velikost a použijte vyjmutý kus jako vodítko. Nezapomeňte zarovnat všechny vzory tak, aby odpovídaly kusu, který nahrazujete.
  5. Nalepte trochu kobercové pásky na vycpávku v oblasti, kterou vyměňujete.
  6. Zarovnejte zbytky koberce a pevně přitlačte na místo.
  7. Pokud jste nebyli úspěšní při opravě poškození kobercovým molem sami, zvažte možnost požádat o pomoc odborníka. Jako poslední možnost může být čas vyměnit koberec nebo koberec.

Vaše dotazovaná můra kobercová odpověděla

Co způsobuje moly v kobercích?

Dospělé samice můr kladou larvy do koberců, které, když se vylíhnou, žvýkají materiál zvaný keratin. Keratin se nachází v přírodních vláknech, jako je vlna nebo hedvábí, takže cílem je jakýkoli koberec nebo oblečení s takovým obsahem. Je také přítomen v organické hmotě, jako je mrtvá kůže a chlupy (včetně chlupů domácích mazlíčků, takže pokud máte doma kočku nebo psa, možná budete muset věnovat zvláštní pozornost).

Dospělí moli sami koberec nežerou a žijí jen několik měsíců, ale jedna samice může naklást až 200 vajíček najednou, takže není těžké začít s napadením.

Jak dlouho žijí kobercoví moli?

To záleží. Larva se může vyvinout do měsíce již za dva měsíce, pokud má správné podmínky tepla a vlhkosti.

V chladnějších částech roku je zrání pomalejší (i když ústřední vytápění může způsobit celoroční problém). V druhém extrému může vývoj larev trvat několik let.

Jak se zbavím molů v mém domě?

Klíčem je jednat rychle, jakmile zaznamenáte jakékoli známky aktivity můr (viz výše, abyste zjistili, co hledat). Vzhledem k potenciálně rychlému životnímu cyklu můry a počtu vajíček, která může dospělá samice naklást, se můžete rychle potýkat s problémem v domácnosti, protože se můry šíří a napadají koberce, koberce a další látky vyrobené z vlny, kašmíru, hedvábí, kůže nebo srst.

Pokud máte kobercové moly, postupujte podle výše uvedených rad. U ostatních typů se chcete přímo vypořádat se zamořením. Odstraňte veškeré kontaminované potraviny (tzv. spížní moli rádi kladou vajíčka do suchého zboží); pokud jsou ve vašem oblečení, dejte je do pračky na nejvyšší možnou teplotu a poté sušte v sušičce. Poté vysavač vytáhněte a projděte vše v okolí, od podlahových prken až po stěny (nezapomeňte okamžitě zahodit vakuový sáček, pokud by v něm byly larvy).

Jak mohu zabránit molům v mém domě?

Nejlepší způsob je udělat prostředí pro můry nepřitažlivé. To znamená uzavřít nesezónní oblečení do vzduchotěsných sáčků (nezapomeňte je předem vyprat), zatímco potraviny putují do vzduchotěsných nádob. Poté pravidelně vysávejte, protože moli mohou být přitahováni k drobkům a prachu.

Ujistěte se, že se dostanete za nábytek a do všech rohů nebo štěrbin. Chcete-li být důkladní, pravidelně odstraňujte polštáře pohovky a sundávejte veškerý snímatelný potah, abyste je mohli protřepat nebo vyprat.

Je také dobré provětrat jakékoli koberce, nábytkové látky, povlaky na polštáře a oblečení, protože moli mají rádi vlhké skvrny. Pokud je to možné, viste venku na slunci (zejména pokud bylo něco na chvíli ve skladu). Nakonec umístěte do rizikových oblastí podomácku vyrobené přípravky proti molům (jako ty popsané výše); cedrové dřevo také udrží škůdce na uzdě.

Zabíjí ocet kobercové moly?

Bílý ocet je skvělý přírodní dezinfekční prostředek, který pomáhá odpuzovat moly. Podrobnosti o tom, jak vytvořit efektivní řešení a jak jej používat, naleznete výše.

Jedí kobercoví moli oblečení?

Kobercové moli, také známí jako šatní moli, jsou známí tím, že způsobují poškození látek, včetně oblečení. Zatímco jejich primárním cílem jsou typicky koberce a další přírodní vlákna, jako je vlna, mohou také zamořit a živit se oděvy vyrobenými z vlny, kožešiny, hedvábí nebo jiných materiálů na bázi zvířat. Larvy molů kobercových se živí vlákny bohatými na bílkoviny, která se nacházejí v těchto tkaninách, což časem způsobuje díry a poškození. Je nezbytné pravidelně kontrolovat a správně skladovat oblečení, aby se zabránilo zamoření. Vysávání koberců a předložek, udržování skříní v čistotě a dobrém větrání a používání repelentů proti molům může pomoci odradit kobercové moly a chránit vaše oblečení před poškozením.